Morpeth Sunday League round-up (Sunday, March 10)

0
Have your say

In the final first round game of the George Cave Cup, Division Two side North End Trap produced a shock as they knocked out Division One opponents Stobswood 2-0, thanks to a double from Phil Airey.

Also in the George Cave Cup, Bedlington Barrington Arms progressed to the semi-finals after defeating Morpeth Chantry at home 7-0.

On target for The Monkey was in-form striker Dylan Williamson, who scored four and the victory was wrapped up with solitary strikes from Shaun Cowell, Chris Hay and Josh Laverick.

There was only one First Division game played this week due to the cups taking priority and due to Amble Tavern’s scheduled home game against the Wharton Arms having to be shelved as the Tavern were in semi-final action in the County Cup.

In a tight contest, Amble Dock Hotel edged out Village Inn Longframlington 2-1 and in doing so climbed up one place in the league.

In Division Two this week Northumberland HMP racked up an unbelievable score line as they thrashed Felton 16-1 which cemented their mid-table position.

Alnmouth Argyle remain third as they overcame Blackthorn Rovers 2-1 thanks to strikes from Chris Chisholm and Ross Mackenley, the Blackthorn response was scored by Richard Stobbard.

Finally, in Division Two this week, Shakespeare Tavern recorded a 4-0 victory over East Chevington with goals from Alan Rowlands, Dylan McClean and a brace from Scott Hume.

RESULTS: SUNDAY, MARCH 10

Morpeth Sunday League, Division One: Amble Tavern v Wharton Arms Bedlington pp, Village Inn Longframlington 1 Amble Dock Hotel 2.

Division Two: Blackthorn Rovers 1 Alnmouth Argyle 2, Bomarsund v Amble Blue Bell pp, East Chevington 0 Shakespeare Tavern 4, HMP Northumberland 16 Felton 1.

George Cave Cup, Round One: Stobswood 0 North End Trap 2.

Quarter-Final: Bedlington Barrington Arms 7 Morpeth Chantry 0.

FIXTURES: SUNDAY, MARCH 17

Morpeth Sunday League Division One: Amble Dock Hotel v Morpeth Chantry, Amble Tavern v Ashington RAOB, Wharton Arms Bedlington v Village Inn Longframlington.

Division Two: Alnmouth Argyle v Bomarsund, Amble Blue Bell v HMP Northumberland.

ES Johnson Challenge Cup, Quarter-Final: East Chevington v Bedlington Barrington Arms.

Lewin Cup, Quarter-Final: Red Row Brick v Pegswood Ex.

ACS Dobfar Cup, Semi-Final: North End Trap v Felton.