A splash of colour lights up Welfare Centre for annual horticulture show

0
Have your say

A range of high-quality produce and eye-catching flowers and photographs were on display during an annual village event.

It was difficult for the judges to decide the trophy winners at the Ellington Horticultural Society Show, which took place over the weekend at the Ellington Social Welfare Centre.

Floral art winner Margaret Baston. Picture by Keith Robertson

Floral art winner Margaret Baston. Picture by Keith Robertson

In addition, special presentations were made to chairman John Boaden and treasurer Bill Calder, who have reached 35 years of service on the horticultural committee, and Mrs Heather Pattie, who stood down from the committee last autumn – she had been a member for more than 30 years.

Mr Boaden said: “It was a very good show this year and everyone I spoke to said they enjoyed it.

“Once again, most of the categories were keenly contested and I was very impressed with the standard of entries, which were helped by the decent conditions for vegetables and flowers.

“There were some exceptional cakes in the home produce section and we were pleased to see that the new class we introduced this year, photography, proved popular.”

Show Results

Overall winners – Most points in vegetable section (T Gibson Memorial Trophy): J Boaden; Most points in flower section (Institute Cup): F Dickinson; Floral Art (Joan Burns Trophy): L Patterson; Floral Art (Mrs M Allison Cup): M Baston; Most points in children’s section (M R Strachen Challenge Cup): tie between Joseph Beattie and Olivia Beattie; Home produce section winner (Ivy Howie Rose Bowl): L Malone; Most points in show (Mr M McSparron Cup): I and L Patterson; Industrial section winner: L Patterson; Best stand of leeks (Bill Calder Cup): J Bell; Heaviest onion (Stan Elliott Cup): F Dickinson; Best stand of dahlias (Stan Dickinson Memorial Trophy): H Dodds; Best exhibit in vegetables section (Raymond Tuck Memorial Trophy): I Patterson.

Vegetables – Collection of three veg: 1 J Boaden, 2 I Patterson, 3 J Beattie; Three pot leeks: 1 J Bell, 2 D Beattie, 3 M Baston; Two blanch leeks: 1 J Boaden, 2 N Taylor, 3 H Dodds; Two onions (dressed): 1 D Beattie, 2 J Dickinson, 3 F Dickinson; Two cauliflowers: 1 H Dodds; Two heads of celery: 1 D Brown, 2 N Taylor, 3 H Dodds; Two long carrots: 1 I Patterson, 2 J Boaden, 3 M Baston; Two parsnips: 1 I Patterson, 2 N Taylor, 3 D Brown; Two onion sets (as grown): 1 M Spencer, 2 N Taylor, 3 J Riley; Two cucumbers: 1 N Taylor, 2 D Wallace, 3 W Calder; Six tomatoes: 1 N Taylor, 2 J Dickinson, 3 D Wallace; Four kidney potatoes: 1 D Beattie, 2 J Boaden, 3 W Calder; Four round potatoes: 1 C Moody, 2 J Boaden, 3 D Brown; Two heads of beetroot: 1 D Beattie, 2 C Moody, 3 M Spencer; Six shallots: 1 J Boaden, 2 C Moody, 3 M Baston; Six broad beans: 1 P Cuthbertson, 2 J Boaden, 3 J Dickinson; Six runner beans: 1 I Alder, 2 J Riley, 3 P Cuthbertson; Six peas: 1 J Boaden, 2 D Brown, 3 N Taylor; Two stump carrots: 1 I Alder, 2 C Moody, 3 D Brown; Two turnips (summer): 1 I Alder, 2 J Beattie; Two turnips (winter): 1 C Moody, 2 I Alder, 3 H Dodds; One vegetable marrow: 1 J Beattie, 2 D Beattie, 3 I Alder; One tray of assorted veg: 1 J Boaden, 2 H Dodds, 3 W Calder; Heaviest onion: 1 F Dickinson, 2 I Patterson, 3 D Congo; Best shallot: J Boaden; Bets onion: F Dickinson; Best pot leek: J Bell.

Flowers – Three dahlias (large or medium): 1 F Dickinson, 2 I Patterson, 3 C Moody; Five dahlias (small or mini): 1 H Dodds, 2 F Dickinson, 3 W Murray; Three dahlias (large or medium cactus): 1 F Dickinson, 2 J Boaden, 3 J Beattie; Four dahlias (small pompom): 1 F Dickinson, 2 H Dodds, 3 W Murray; Five dahlias (small cactus): 1 H Dodds, 2 F Dickinson, 3 C Moody; 12 dahlias (in a vase): 1 H Dodds, 2 F Dickinson, 3 W Murray: Three chrysanthemums (incurve): 1 J Dickinson; Three chrysanthemums (reflex): 1 I Patterson, 2 J Dickinson; Two gladiola (large): 1 I Patterson, 2 J Dickinson, 3 J Boaden; 12 stems of sweet peas: 1 I Patterson, 2 L Malone, 3 P Cuthbertson; Two vases of sweet peas: 1 I Patterson, 2 P Cuthbertson, 3 D Congo; Three roses: 1 J Riley, 2 M Spencer, 3 J Beattie; One spray (floribunda rose): 1 F Dickinson, 2 P Cuthbertson; Six roses (in a vase): 1 M Spencer; Three carnations: 1 F Dickinson; Three asters: 1 F Dickinson, 2 P Cuthbertson, 3 H Dodds; Vase of flowers: 1 J Davison, 2 F Dickinson, 3 D Congo; Gents buttonhole: 1 J Dickinson, 2 F Dickinson, 3 M Spencer; Lady’s spray: 1 J Davison, 2 I Patterson, 3 F Dickinson.

Class for floral art – 1 L Patterson, 2 G Weddell, 3 M Baston, 4 A Dodds.

Pot plants – Foliage pot plant: 1 D Congo, 2 M Spencer, 3 K Dickinson; Blooms pot plant: 1 D Congo, 2 M Spencer, 3 J Boaden.

Children’s section – Vase of flowers, novelty, picture and writing (9-12 years): Joseph Beattie; Vase of flowers, novelty, picture and writing (13-16 years): Olivia Beattie.

Home produce – White loaf: 1 P Cuthbertson, 2 H Dodds, 3 M Hollamby; Brown loaf: 1 P Cuthbertson, 2 H Dodds, 3 K Dickinson; Teacake: 1 H Dodds, 2 M Hollamby, 3 L Malone; Fruitcake: 1 K Dickinson, 2 H Dodds, 3 L Malone; Novelty cake: 1 L Malone, 2 H Dodds, 3 M Hollamby; Sandwich cake (decorated): 1 M Hollamby, 2 H Dodds, 3 K Dickinson; Sandwich cake (plain): 1 L Malone, 2 G Weddell, 3 M Spencer; Rice cake: 1 K Dickinson, 2 M Hollamby, 3 L Malone; Gingerbread: 1 H Dodds, 2 L Malone, 3 J Riley; Six biscuits (plain): 1 K Dickinson, 2 L Malone, 3 M Hollamby; Six biscuits (decorated): 1 K Dickinson, 2 M Hollamby, 3 L Malone; Four oven scones: 1 L Malone, 2 M Robinson, 3 J Riley; Four girdle scones: 1 M Hollamby, 2 L Malone; Apple tart: 1 J Dickinson, 2 G Weddell, 3 M Hollamby; Jar of jam, jelly or curd: 1 L Malone, 2 J Riley, 3 K Dickinson; Jar of marmalade: 1 G Weddell, 2 P Cuthbertson, 3 H Dodds; Jar of chutney: 1 D Brown, 2 D Wallace, 3 M Baston; Jar of pickle: 1 D Brown, 2 D Beattie, 3 L Malone.

Industrial – Baby’s handknit article: 1 J Davison, 2 L Patterson; Handknit article: 1 L Patterson, 2 J Davison; Hand-made tea cosy: 1 L Malone, 2 P Cuthbertson, 3 L Patterson; Hand-made soft toy: 1 L Malone, 2 L Patterson; Tapestry/cross stitch: 1 D Beattie, 2 W Calder, 3 L Malone.

Class for photography – 1 J Tubby, 2 D Beattie, 3 D Brown.

Class for crafts – 1 L Malone, 2 P Cuthbertson, 3 I Patterson.

Ellington Flower Club competition for floral art – 1 M Baston, 2 L Patterson, 3 K Dickinson.