Fabulous flora and fauna delights flower fans at the annual show

0
Have your say

Organisers of the Ponteland Parish Flower Show were delighted to see the Memorial Hall packed with people. Adults and children put forward excellent entries for Saturday’s event. The categories included fruit, vegetables, cookery, handicrafts and photography as well as flowers.

As always, there was a floral display put together by Callerton Garden and Flower Club and Ponteland Floral Art Club – this year’s theme was hobbies.

The Richard Coates Middle School pupils that were successful at the show, Erin Bullerwell, Eloise Woods, Emma Robinson and Jasmin Broadey.

The Richard Coates Middle School pupils that were successful at the show, Erin Bullerwell, Eloise Woods, Emma Robinson and Jasmin Broadey.

Ponteland Parish Flower Show chairman Syd Cowan said: “There was an extremely good turnout this year. We had more people through the doors that we’ve had for years.

“Despite the fact that we had the warmest weather on record, apart from August, the quality of entries was superb.

“There were a large number of entries for the children’s section and we were thrilled to have submissions in some of the classes from sixth formers at Ponteland High School and they were of a high quality.

“The show is becoming more and more important to the community and this was highlighted by Marian Foster from BBC Radio Newcastle coming along to do a recording with me.”

Ponteland results

Trophies – Ponteland Parish Council Challenge Salver for best pot plant: Joseph Coutts; Northumberland Fuchsia Society Trophy for best fuchsia: Joseph Coutts; Bob Woolley Award for best vase of mixed flowers: Maureen Richards; Bobby Thompson Memorial trophy for best exhibit in hybrid tea rose class: Mike Sadler; Alan Cowell Award for best hanging basket: J B Scott; Ponteland Parish Council Challenge Rose Bowl for best exhibit in cut flower classes: Maria Shuttleworth; Bobby Thompson Memorial Trophy for best heather exhibit: John Turner; Bill Crow Memorial Quaich for most points in heather exhibits: John Turner; Tom Bolam Shield for best blanch leeks: Tom Errington; Memorial Hall Leek Club Trophy for best pot leeks: Michael Dainty; Memorial Hall Leek Club Onion Trophy for best onions from seed: Steve Willshire; Ponteland Parish Council Challenge Trophy for best exhibit in vegetable classes other than collections: Bob Butcher; Adam Wilkinson Trophy for best exhibit in peas and beans: Tom Errington; White Challenge Trophy for best exhibit in vegetable collections: Bob Butcher; Stan Dytham Memorial Trophy for most points in vegetable classes: Bob Butcher; Rotary Club of Ponteland Children’s Trophy for best exhibit in handwriting: Jasmin Broadey; Ponteland Town Council Trophy for best exhibit in children’s class 87 (poster): Jenny Craggs; Ponteland Ladies’ Circle Challenge Award for best exhibit in children’s classes: Thomas Denham; Mary Anderson Shield for most points in children’s classes: Jenny Craggs; Stanley C Dytham Cookery Perpetual Challenge Trophy fro most points in cookery classes: Carol Dent; Margaret Dodsworth Championship Trophies for best apple pies: Ann Rutter (senior) and Francesca Turnbull (junior); Thornhill Women’s Institute Trophy for best exhibit in handicrafts classes: Liz Shaw; Women’s Institute Challenge Salver for most points in handicrafts classes: April Covington; Barbara White Memorial Trophy for best exhibit in art: Sam Kirsopp-Reed; T Geoffrey Willey Photographic Cup for best exhibit in photography: Brian Prickett.

Flowers – Geranium or pelargonium: 1 and 2 J Harrison; Pot plant (flowering): 1 S Cowan, 2 J Harrison, 3 D & M Goodchild; Pot plant (foliage): 1 D & M Goodchild; One fuchsia: 1 J Coutts, 2 and 3 J Scott; One cactus or succulent plant: 1 S Cowan, 2 and 3 John Angel; One vase of mixed flowers with foliage: 1 M Richards, 2 D & M Goodchild; 3 M Cowan; Three chrysanthemum blooms: 1 M Shuttleworth; Spray chrysanthemum: 1 and 2 M Shuttleworth, 3 I Walker; One hybrid tea rose: 1 and 2 M Sadler, 3 Ponteland Bowling Club; One stem floribunda rose: 1 and 2 M Sadler, 3 S Cowan; Hanging basket: 1 and 2 J Scott, 3 S Cowan; One gladiolus spike: 1 M Shuttleworth, 2 I Walker, 3 M Sadler; Three spikes of gladioli: 1 and 2 M Shuttleworth; Three pompom dahlias: 1 M Shuttleworth, 2 S Chambers; Two cactus dahlias (miniature or small): 1 M Shuttleworth, 2 D & M Goodchild, 3 M Shuttleworth; Three cactus dahlias (medium): 1 D & M Goodchild, 2 P Charleton, 3 M Young; Three decorative dahlias (miniature or small): 1 C Cuthbert, 2 M Shuttleworth, 3 P Charleton; Three decorative dahlias (medium): 1 P Charleton, 2 M Shuttleworth, 3 P Charleton; One vase of seven dahlias: 1 D & M Goodchild, 2 M Richards, 3 K Bissett; One vase of mixed sweet peas: 1 B Richards, 2 M Young, 3 C Cuthbert; Four pansies or violas: 1 and 2 S Cowan; One saintpaulia (African violet): 1 D Henry, 2 I Halliday; One ladies spray: 1 and 2 C Cuthbert, 3 M Cowan; One gentleman’s buttonhole: 1 I Halliday, 2 and 3 M Cowan; Six spikes of heather (single, white): 1 J Turner, 2 D Wild; Six spikes of heather (single, other than white): 1 J Turner: Six spikes of heather (double, other than white): 1 D Wild; Basket of heathers (arranged for effect): 1 J Turner; One buttonhole (heather materials): 1 D Wild, 2 J Turner.

Vegetables – Three beetroot with foliage: 1 and 2 B Butcher, 3 S Cowan; One cabbage: 1 and 2 B Butcher, 3 J Lakey; Two carrots with foliage (long): 1 B Butcher; Two carrots with foliage: 1 and 2 B Butcher, 3 D Morris; One cauliflower: 1 B Butcher; One cucumber (greenhouse, long): 1 J Hudson, 2 and 3 J Hinchley; One lettuce: 1 J Lakey; Two leeks (blanch, minimum 14”): 1 T Errington, 2 M Dainty; Two pot leeks (maximum 6”): 1 M Dainty; One intermediate leek (6” to 14”): 1, 2 and 3 M Dainty; One marrow (quality): 1 and 2 S Cowan, 3 W Denham; One marrow (heaviest): 1 and 2 J Hinchley; Two parsnips: 1 B Butcher; Three onions from seed (dressed and tied): 1 S Willshire, 2 B Butcher; Three onions from sets (dressed and tied): 1 and 2 B Butcher; Four onions (dressed and tied): 1, 2 and 3 B Butcher; Six shallots (dressed and tied): 1 D & M Goodchild, 2 B Butcher, 3 K Bissett; Two courgettes: 1 J Lakey, 2 T Errington, 3 J Hinchley; Five tomatoes: 1 and 2 S Cowan, 3 D & M Goodchild; One truss of tomatoes: 1, 2 and 3 D & M Goodchild; Nine cherry tomatoes: 1 and 2 S Cowan, 3 K Bissett; Six pods of runner beans: 1 T Errington, 2 M Sadler, 3 S Chambers; Six pods of French beans 1 L Dinning; Six pods of beans (not French or runner): 1 B Butcher; Four potatoes (white): 1 B Butcher, 2 K Bissett, 3 B Butcher; Four potatoes (coloured): 1, 2 and 3 B Butcher; Two globe turnips: 1 W Denham; Four sweet or chilli peppers: 1 and 2 K Bissett, 3 L Dinning; Any other vegetable: 1 A Trevelyan, 2 S Cowan; Vegetable collection (two each of three vegetables): 1 B Butcher; Vegetable collection (one each of three vegetables): 1 B Butcher; Basket of plenty: 1 D & M Goodchild, 2 B Butcher; Ugliest vegetable: 1 D Morris, 2 D & M Goodchild, 3 B Butcher.

Fruit – Apples (culinary, plate of five): 1 B Prickett, 2 Grange Lea; Apples (dessert, plate of five): 1 J McCann, 2 Grange Lea, 3 J Gill; Plate of any other fruit: 1 M Sadler; Plate of grapes: 1 C Liddell, 2 S Cowan, 3 A Andrews.

Children’s classes – A garden in an unusual container (under 9): 1 Isabella Currie, 2 Harriet Tucker, 3 Jay Banks-Wilson; A decorative paper doiley (under 9): 1 Lotti Jones, 2 Ava Shanks, 3 Lexi Bradley; A peg doll (under 9): 1 Olivia Cairns, 2 Evie Cave, 3 Jay Banks-Wilson; A pasta picture (under 9): 1 Isabella Currie, 2 Chloe Petts, 3 Aimee Kelly; A space rocket (under 9): 1 Thomas Denham, 2 Hannah Burton, 3 Ruby Gallagher; Handwriting (under 7): 1 Jay Banks-Wilson, 2 Isabella Currie, 3 Eva Silipo; Handwriting (7 to 9): 1 Jasmin Broadey, 2 Erin Bullerwell, 3 Emma Robinson; A decorative fan (9 to 14): 1 Hannah Lawson, 2 Jenny Craggs, 3 Sophie King; Four pieces of tray bake (9 to 14): 1 Amy Sparshott, 2 Abigail Leiper, 3 Jenny Craggs; A ‘Keep Ponteland Tidy’ poster (9 to 14): 1 Jenny Craggs, 2 Elizabeth Quigley, 3 Eloise Woods; A flower arrangement in a wine glass (9 to 14): 1 and 2 Jenny Craggs, 3 Gabriella Turnbull; A birthday card (9 to 14): 1 Suzanna Shanks, 2 Gabriella Turnbull, 3 Jenny Craggs; Shortcrust apple pie (undecorated): 1 Francesca Turnbull, 2 Gabriella Turnbull, 3 Jenny Craggs.

Cookery – Jar of marmalade: 1 Janet Angel, 2 S Cowan, 3 J McCann; Jar of fruit jelly preserve: 1 Janet Angel, 2 I Halliday, 3 J White; Jar of jam (any fruit): 1 J Ross, 2 and 3 S Cowan; Jar of lemon curd: 1 A Covington, 2 J Harrison, 3 C Dent; Jar of mature chutney: 1 and 2 S Cowan, 3 C Dent; Shortcrust apple pie: 1 and 2 A Rutter, 3 J Sadler; Two individual quiches: 1 C Dent, 2 S Campbell, 3 I Halliday; One fruit and nut loaf: 1 C Dent, 2 J Sadler, 3 A Rutter; Victoria sandwich (jam filled, undecorated): 1 C Dent, 2 J Sadler, 3 R Wood; Four ginger biscuits: 1 V McNally, 2 S Campbell, 3 J Sadler; One item of machine made bread: 1 I Halliday, 2 S Cowan, 3 S Christie; Bakewell tart: 1 C Dent; Four iced fancies: 1 I Halliday, 2 Grange Lea, 3 V McNally; Four girdle scones: 1 C Dent, 2 J Harrison, 3 I Halliday.

Handicrafts – Hand-made toy: 1 B Morgan; Item of beadwork: 1 and 2 P Morris; Hand-knitted article: 1 L Shaw, 2 T Kelly, 3 I Halliday; Any other craft: 1 V McNally, 2 M Shuttleworth, 3 T Kelly; Any other craft, in wood: 1 D Windass, 2 L Crawford, 3 L Young; Wood carving (in relief): 1 A Bennett, 2 E Warren, 3 S Scott; Wood carving (in the round): 1 G Renwick, 2 M McCabe, 3 R Allen; Piece of freehand embroidery: 1 M Wells, 2 M Cowan, 3 E Gatenby; Item to exhibit cross stitch: 1 M Falcus, 2 T Kelly, 3 M Richardson; A quilted item: 1 J Ross; Oil painting: 1 C Cuthbert, 2 H Sewell, 3 D Haggerty; Watercolour: 1 A Covington, 2 D Haggerty, 3 B Jobling; Line drawing: 1 H Gonnett, 2 M Wells, 3 M Tippins; Acrylic painting: 1 D Haggerty, 2 N Harrison, 3 E Thomas; Pastel: 1 A Covington, 2 H Sewell, 3 D Haggerty; Mixed (media exhibit): 1 S Kirsopp-Reed, 2 M Henderson, 3 M Tippins; Collage exhibit: 1 E Toward.

Wine – Bottle of white wine (sweet or dry): 1, 2 and 3 S Cowan; Bottle of wine (not white, sweet or dry): 1, 2 and 3 S Cowan.

Photography – Print natural history (mounted): 1 and 2 M Sadler, 3 John Angel; Print family holidays (unmounted): 1 M Sadler, 2 and 3 M Quigley; Trees, one print (mounted): 1 M Cowan, 2 and 3 M Sadler; Your favourite animal (unmounted): 1 A Covington, 2 and 3 I Walker; Four of a kind (mounted): 1 B Prickett, 2 and 3 M Cowan; Any subject, snapshot (unmounted): 1 J Legg, 2 E Quigley, 3 J Legg.