The winners and losers in the Northumberland County Council election - full results round-up

Here are the results for all 67 wards on Northumberland County Council following an election which saw the Conservatives win an overall majority.

Friday, 7th May 2021, 10:42 am

For a recap of how the night unfolded, read here.

Alnwick: (Con hold/Green gain) 2 seat ward

Pete BURNS (Lab) 701

County Hall in Morpeth

Michael Reuben CARR (Con) 1,112

Gordon CASTLE (Con) 1,834

Jenny ECKERSLEY (LibDem) 457

Julia Marion LYFORD (Lab) 485

Martin Philip SWINBANK (Green) 1,671

2017 result:

Gordon Castle (Con) - 1,929 votes (30.38%)

Robbie Moore (Con) - 1,295 votes (20.39%)

Amble: (Lab hold)

Terry CLARK (Lab) 635

June Elaine WATSON (Con) 540

David George WOODWARD (LibDem) 62

2017 result:

Terry Clark (Lab) - 622 votes (51.3%)

Amble West and Warkworth: (Con hold)

Mike Joyce (Lab) 284

Jeff Watson (Con) 766

John Wilson (LibDem) 438

2017 result: Jeff Watson (Con) - 743 votes (47.32%)

Ashington Central: (Lab gain)

Caroline Susan BALL (Lab) 551

Michelle Ann Brannigan (Green) 264

Michael FLYNN (Christian Peoples Alliance) 17

Cheryl Leanne WATSON (Con) 156

2017 result: Thomas Sinclair Wilson (Ind) - 740 Votes (79.57%)

Bamburgh: (Con hold)

Kate Lydia CAIRNS (LibDem) 200

Mick MCCARTHY (Lab) 239

Guy RENNER-THOMPSON (Con) 1,085

2017 result: Guy RENNER-THOMPSON (Con) - 1,294 votes (71.45%)

Bedlington Central: (Ind hold)

Charlotte Elizabeth BLUNDRED (Con) 251

Brian JOHNSTONE (Lab) 419

Christine Anne TAYLOR (Ind) 623

2017 result: Russ Wallace (Ind) - 927 votes (60.66%)

Bedlington East: (Lab Gain)

Victoria THOMPSON (Ind) 235

Rebecca WILCZEK (Lab) 436

Mark Norman Joseph WILKINSON (Ind) 171

Nadia ZEMOURI (Con) 109

2017 result: Bill Crosby (Ind) - 544 votes (51.08%)

Bedlington West: (Ind hold)

Lauren Marie PITT (Lab) 368

Elizabeth Edna RIXON (Con) 266

Malcolm ROBINSON (Ind) 651

2017 result: Malcolm ROBINSON (Ind) - 568 votes (37.37%)

Bellingham: (Con hold)

Anne Elizabeth PALMER (Lab) 246

John Robert RIDDLE (Con) 852

Kevin Robert Hodson SMITH (LibDem) 332

2017 result: John Robert Riddle (Con) - 998 votes (67.12%)

Berwick East: (Ind hold)

Georgina Emma Rowley HILL (Ind) 934

Amanda Clare RAYBOULD (Con) 167

Thomas Leslie STEWART (Green) 100

Liz WHITELAM (LibDem) 41

2017 result: Georgina Emma Rowley Hill (Ind) - 363 votes (33.15%)

Berwick North: (Con hold)

Matthew John Cornelius COOPER (LibDem) 91

Brian DOUGLAS (Ind) 127

Rachel Victoria DRIVER (Lab) 377

Shirley Anne FORBES (Ind) 349

Catherine Morag SEYMOUR (Con) 499

2017 result: Catherine Morag Seymour (Con) - 424 votes (28.67%)

*Berwick West with Ord: (LibDem gain)

Robert BRUCE (Ind) 138

Edward FRANK (Green) 67

Elizabeth Isabel HUNTER (LibDem) 410

Gregah Alan ROUGHEAD (Con) 409

2017 result: Gregah Alan Roughhead (Con) - 528 votes (47.96%)

*Ballot draw occurred following a deadheat.

Bothal: (Lab hold)

Lynne GRIMSHAW (Lab) 773

Richard Andrew HUNTER (Con) 323

Andy McGREGOR (LibDem) 221

2017 result: Lynne Grimshaw (Lab) - 704 votes (56.32%)

Bywell: (Lab gain)

Christopher Martin DAVENPORT (Green) 135

James William GRIEVES (LibDem) 69

Holly Rebecca WADDELL (Lab) 981

Stephen John WESTGARTH (Con) 924

2017 result: Karen Rachel Quinn (Con) - 833 votes (43.43%)

Choppington: (Lab gain)

Steven James ARMSTRONG (Ind) 411

Aaron Edward HART (Con) 277

Mary Bernadette MURPHY (Lab) 429

2017 result: Dave Ledger (Ind) - 455 votes (38.04%)

College: (Lab hold)

Catherine Alice GRIEVESON (Con) 267

Mark Andrew PURVIS (Lab) 773

2017 result: Mark Andrew PURVIS (Lab) - 784 votes (78.8%)

Corbridge: (Con hold)

John DARK (Green) 110

Mark Frederick Glen GRIFFIN (Reform UK) 42

Philip Ronald LATHAM (LibDem) 121

Tom MASKELL (Social Democratic Party) 116

Mary Annette MCGLADE (Lab) 240

Nick OLIVER (Con) 1,016

2017 result: Nick Oliver (Con) - 893 votes (49.9%)

Cowpen: (Lab hold)

Barry William ELLIOTT (Ind) 70

Adam Christopher PARSONS (Con) 378

Margaret Catherine RICHARDSON (Lab) 398

2017 result: Susan Davey (Lab) - 414 votes (53.77%)

Cramlington East: (Ind Gain)

Scott LEE (Ind) 420

Maureen LEVY (Con) 188

Ian Carr Fry SWITHENBANK (Lab) 386

2017 result: Ian Carr Fry SWITHENBANK (Lab) - 424 votes (51.15%)

Cramlington Eastfield: (Con hold)

Karen Margaret DEAGLE (Lab) 444

Christine Lesley DUNBAR (Con) 873

Susan Mary Bryce JONSTON (Ind) 159

2017 result: Christine Lesley DUNBAR (Con) - 831 votes (55.1%)

Cramlington North: (Con hold)

Wayne DALEY (Con) 1,305

Martin John WRIGHT (Lab) 395

2017 result: Wayne Daley (Con) - 1,644 votes (90.3%)

Cramlington South East: (Con gain)

Paul Devadoss EZHILCHELVAN (Con) 1,030

Allan HEPPLE (Lab) 636

2017 result: Allan Hepple (Lab) - 718 votes (43.57%)

Cramlington Village: (Con hold)

Ceryn ROWNTREE (Green) 80

Mark David SWINBURN (Con) 981

Scott Wilson WHITE (Lab) 374

2017 result: Mark David Swinburn (Con) - 974 votes (61.34%)

Cramlington West: (Con hold)

Barry Malcolm FLUX (Con) 941

Dave MURRAY (Lab) 497

2017 result: Barry Malcolm Flux (Con) - 1,058 votes (72.17%)

Croft: (Lab Hold)

Kath NISBET (Lab) 556

Mark PEART (Reform UK) 49

Paul Edward TAYLOR (Ind) 28

Martin TULIP (Con) 293

2017 result: Kath Nisbet (Lab) - 514 votes (59.56%)

Druridge Bay: (Lab hold)

Mary Clare BAMBROUGH (LibDem) 129

Scott James DICKINSON (Lab) 870

Sybil Janet Dorice WHITELEY (Con) 470

2017 result: Scott James DICKINSON (Lab) - 796 votes (54.93%)

Haltwhistle: (Con hold)

Avril Lynda GRUNDY (LibDem) 101

Ian HUTCHINSON (Con) 830

John Robert TEMPLE (Lab) 487

2017 result: Ian Hutchinson (Con) - 1,027 votes (58.89%)

*Hartley: (Con gain)

Susan Elizabeth DUNGWORTH (Lab) 868

David FERGUSON (Con) 869

Anita Cynthia ROMER (Lib Dem) 105

2017 result: Susan Elizabeth Dungworth (Lab) - 706 votes (41.55%)

*Ballot draw occurred following a deadheat.

Haydon: (Lab hold)

Brian Charles GALLACHER (Lab) 813

Anne Charlotte WAGGIT (Con) 375

2017 result: Brian Charles Gallacher (Lab) - 744 votes (65.04%)

Haydon and Hadrian: (LibDem hold)

David CLEGG (Lab) 225

Bill DAY (Green) 87

Jan de Volle HARDING (Con) 486

Alan SHARP (LibDem) 835

2017 result: Alan Sharp (LibDem) - 797 votes (45.46%)

Hexham Central with Acomb: (Con hold)

Trevor CESSFORD (Con) 742

Penny GRENNAN (Lab) 558

Keith Penrose MALLINSON (Green) 119

Ginnie O'FARRELL (LibDem) 240

2017 result: Trevor Cessford (Con) - 747 votes (49.87%)

Hexham East: (Con hold)

Suzanne Holly FAIRLESS-AITKEN (LibDem) 557

Guy Nicholas John HINTON (Lab) 323

Cath HOMER (Con) 687

2017 result: Cath Homer (Con) - 941 votes (65.67%)

Hexham West: (Ind hold)

Victor Lewis BALL (Lab) 169

Derek KENNEDY (Ind) 1,297

Liam Kazbek PANESH (Con) 323

Cameron WHITELEY (Green) 83

2017 result: Derek Kennedy (Ind) - 1,095 votes (56.82%)

Hirst: (Lab hold)

John Victor ALLEN (Reform UK) 88

Ken PARRY (Lab) 559

Kevin Oliver WILSON (Con) 131

2017 result: Ken Parry (Lab) - 613 votes (79.19%)

Holywell: (Lab hold)

Les BOWMAN (Lab) 984

Steve LEYLAND (Green) 105

John William WATSON (Con) 636

2017 result: Bernard Pidcock (Lab) - 774 votes (50.23%)

Humshaugh: (Green gain)

Milo Jasper BARNETT (Lab) 80

Rupert McLure GIBSON (Con) 849

Nick MORPHET (Green) 1,046

Stuart Alan ROWLANDS (LibDem) 30

2017 result: Rupert McLure Gibson (Con) - 909 votes (55.19%)

Isabella: (Lab Hold)

Alice May LEVY (Con) 340

Anna WATSON (Lab) 482

2017 result: Gordon Webb (Lab) - 515 votes (63.89%)

Kitty Brewster: (Con Gain)

Wojciech Franciszek PLOSZAJ (Con) 698

Sandra STRANGER (LibDem) 77

Warren TAYLOR (Lab) 591

2017 results: Grant Davey (Lab) - 511 votes (45.06%)

Longhorsley: (Con hold)

Andrew Alexander James FINDLAY (LibDem) 124

Ian Paul LINDLEY (Lab) 311

Hugh Glen Howard SANDERSON (Con) 1,240

2017 result: Hugh Glen Howard Sanderson (Con) - 1,402 votes (84.36%)

Longhoughton: (Con hold)

Lydia Heather CAIRNS (LibDem) 528

Wendy PATTISON (Con) 1,011

Trevor Paul ROBERTSON (Lab) 148

2017 result: Wendy Pattison (Con) - 882 votes (52.85%)

Lynemouth: (Lab hold)

Roger CASHMORE (LibDem) 63

Liz DUNN (Lab) 739

Ciera HUDSPITH (Con) 488

2017 result: Liz Dunn (Lab) - 593 votes (46.37%)

Morpeth Kirkhill: (Con hold)

Andy COCHRANE (LibDem) 253

Tom COSH (Lab) 387

Elisa Jayne LAWSON (Green) 216

Richard Watson WEARMOUTH (Con) 1,118

2017 result: Richard Watson Wearmouth (Con) - 1,228 votes (55.16%)

Morpeth North: (Con hold)

David Lee BAWN (Con) 1,160

Mike GREVESON (Lab) 643

Elaine SKINNER (Green) 351

2017 result: David Lee Bawn (Con) - 1,061 votes (49.35%)

Morpeth Stobhill: (Con hold)

John Ace BEYNON (Con) 835

Alison BYARD (Lib) 478

Pat FULLER (Green) 107

Margaret Helen TURNER (Lab) 337

2017 result: John Ace BEYNON (Con) - 969 votes (49.59%)

Newbiggin Central and East: (Lab hold)

Sam BELL (Con) 363

Stephen PEEL (Reform UK) 178

Liz SIMPSON (Lab) 674

2017 result: Liz Simpson (Lab) - 776 votes (70.93%)

Newsham: (Con gain)

Deirdre CAMPBELL (Lab) 520

Cliff HUMPHREY (Con) 531

Kathleen LEYLAND (Green) 55

Paul Henry WALLS (Ind) 52

2017 result: Deirdre Campbell (Lab) - 537 votes (50.66%)

Norham and Islandshires: (Con hold)

Michael Robert COOMBES (Lab) 170

Colin Richard HARDY (Con) 616

Ged THOMAS (Ind) 312

Dougie WATKIN (LibDem) 529

2017 result: Roderick Malcolm Gordon Lawrie (Con) - 867 votes (50.17%)

Pegswood: (Con hold)

Robert Brian BELL (no party listed) 79

Vicky OAKLEY (Lab) 784

David James TOWNS (Con) 1,021

2017 result: David James Towns (Con) - 579 votes (37.8%)

Plessey: (LibDem hold)

Revell CORNELL (Reform UK) 51

Jon George DAVISON (Con) 385

John REGAN (Lab) 311

Jeff REID (LibDem) 450

2017 result: Jeff Reid (LibDem) - 603 votes (45.86%)

Ponteland East and Stannington: (Con hold)

David Alan ARMSTRONG (LibDem) 245

Lyle Robert DARWIN (Con) 1,116

Robert Hugh TURNER (Lab) 236

2017 result: Eileen ARMSTRONG (Con) - 1,200 votes (77.82%)

Ponteland North: (Con hold)

Richard Robert DODD (Con) 1,152

Mark William NEALE (LibDem) 174

Simon Neale RAILTON (Lab) 232

2017 result: Richard Robert Dodd (Con) - 1,380 votes (87.73%)

Ponteland South with Heddon: (Con hold)

Mike BROWN (Lab) 320

Peter Alan JACKSON (Con) 985

Benjamin Clyde MITCHELL (LibDem) 147

2017 result: Peter Alan Jackson (Con) - 1,195 votes (78%)

Ponteland West: (Con hold)

Michael Patrick CLARKE (Lab) 250

James McTaggart GREER (LibDem) 102

Vernonica JONES (Con) 997

2017 result: Veronica Jones (Con) - 1,175 votes (85.64%)

Prudhoe North: (Lab gain)

Tracy GILMORE (Con) 795

Angie SCOTT (Lab) 862

Janice Elizabeth WALMSLEY (LibDem) 67

2017 result: Kenneth George Stow (Con) - 653 votes (44.27%)

Prudhoe South: (Con hold)

Abby Rebbecca FRENCH (LibDem) 60

Gordon STEWART (Con) 907

Jonathan Paul WHEELER (Lab) 553

2017 result: Gordon Stewart (Con) - 564 votes (39%)

Rothbury: (Ind hold)

Ray APLIN (Lab) 189

Steven Christopher BRIDGETT (Ind) 1,987

Chris GALLEY (Con) 202

Jennifer WALLACE (Green) 115

2017 result: Steven Christopher Bridgett (Ind) - 1,471 votes (65.49%)

Seaton with Newbiggin West: (Lab hold)

Philip GRIEVESON (Con) 465

Jim LANG (Lab) 888

2017 result: Jim Lang (Lab) - 756 votes (72.69%)

Seghill with Seaton Delaval: (Con gain)

Christine SAVAGE (Lab) 739

Paul Christopher SCOTT (Con) 884

2017 result: Margaret Evelyn Richards (Lab) - 710 votes (49.44%)

Shilbottle: (Con hold)

Alex BREWIS (LibDem) 297

Ian Edward CHAPMAN (Lab) 402

Philip HOOD (Green) 192

Trevor Norman THORNE (Con) 1,060

2017 result: Trevor Norman Thorne (Con) - 1,161 votes (65.19%)

Sleekburn: (Lab hold)

Dawn Elizabeth CROSBY (Ind) 191

David GRAHAM (Ind) 69

Alan Wilfred STOVELL (Con) 259

Alex WALLACE (Lab) 426

2017 result: Jeff GOBIN (Lab) - 380 votes (36.17%)

South Blyth: (Con gain)

Daniel James CARR (Con) 1,114

Rachel EDGE (Lab) 270

Alisdair Lindsey GIBBS-BARTON (LibDem) 114

Liam ROGERSON (Social Democratic Party) 29

2017 result: Lesley Jennifer Rickerby (LibDem) - 357 votes (28.93%)

South Tynedale: (Con hold)

Dawn Adele BAILEY (LibDem) 107

Kathy HABBERJAM (Lab) 408

Colin William HORNCASTLE (Con) 995

Richard SUTTON (Green) 225

2017 result: Colin William Horncastle (Con) - 1,249 votes (71.62%)

Stakeford: (Lab hold)

Julie Denise FOSTER (Lab) 744

Noel Martin Jackson (Con) 630

2017 result: Julie Denise Foster (Lab) - 814 votes (84.4%)

Stocksfield and Broomhaugh: (Ind hold)

Chris BARRETT (Con) 296

Clare Louise BYRNE (Lab) 159

Patricia Anne Mary DALE (Ind) 1,607

Ian RICHARDSON (Green) 69

2017 result: Patricia Anne Mary Dale (Ind) - 1,312 votes (63.05%)

Wensleydale: (Lab hold)

Eileen CARTIE (Lab) 716

Sam LIDDLE (Con) 547

David Alan SUMNER (LibDem) 47

2017 result: Eileen Cartie (Lab) - 641 votes (54.6%)

Wooler: (Con Hold)

Stephen John CRANE (Social Democratic Party) 61

Tom HANCOCK (LibDem) 92

Alex KUKLINSKI (Green) 88

Mark George MATHER (Con) 1,231

Pauline THOMPSON (Lab) 130

2017 result: Anthony Harkness Murray (Con) - 1,272 votes (72.94%)

Read More

Read More
Conservatives gain overall majority on Northumberland County Council after high ...

The dramatic events of the pandemic are having a major impact on many of our local valued advertisers and consequently the advertising that we receive. We are now more reliant than ever on your support through buying our newspaper. If you can, please pick up a copy of the Northumberland Gazette when you are at the shops. Thank you.